ПРОМЕНИ В АПК ПОЗВОЛЯВАТ РАЗГЛЕЖДАНЕТО НА ДАНЪЧНИТЕ ДЕЛА ОТ ВСИЧКИ АДМИНИСТРАТИВНИ СЪДИЛИЩА В СТРАНАТА
С приетите промени в Администратинопроцесуалния кодекс, обнародвани в ДВ, бр.77, от 2018 г. в сила от 18.09.2018 г., данъчните дела вече ще се разглеждат във всичките 28 административни съдилища в страната, а не както беше досега само в пет – в София, Пловдив, Варна, Бургас и Велико Търново.
С влезлите в сила промени, действията по обезпечаване на доказателствата /чл.41, ал.3 ДОПК/ могат да се обжалват по отношение на тяхната законосъобразност пред административния съд по местоизвършването им, а не по местонахождението на териториалната дирекция.
Отказът за издаване на разрешение за отсрочване и разсрочване на публични вземания /чл.187, ал.1, т.1 ДОПК/ вече ще се обжалва пред административния съд по постоянния адрес или седалището на жалбоподателя, вместо по местонахождението на органа по чл.184, ал.1, т.1 и т.2, какъвто беше досегашният ред.
Решението на директора на компетентната териториална дирекция, с което се произнася при обжалване на постановление за налагане на обезпечителни мерки по публични вземания /чл.197/, занапред ще се обжалва пред административния съд по постоянния адрес или седалището на жалбоподателя, вместо по местонахождението на териториалната дирекция, чийто директор го е издал.
Променена е подсъдността и при защитата срещу принудително изпълнение. Решението на директора на компетентната териториална дирекция, с което се произнася при обжалване на действията на публичния изпълнител, ще се обжалва по съдебен ред /чл.268, ал.1 ДОПК/ пред административния съд по постоянния адрес или седалището на длъжника, а не по местонахождението на компетентната териториална дирекция, както повеляваше законът преди промените .
Промяната на местната подсъдност по тези дела е насочена към доближаване на административното правораздаване до хората, по-равномерно натоварване на съдилищата и съответно по-качествено и бързо правосъдие.