АДМИНИСТРАТИВНОТО ПРАВОРАЗДАВАНЕ В БЪЛГАРИЯ Е НА ТРЕТО МЯСТО ПО БЪРЗИНА НА ПРОИЗВОДСТВАТА В ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ
Ефективното административно правосъдие играе важна роля за поддържането на принципите на правовата държава и ценностите, на които се гради Европейския съюз.
По данни от Информационното табло на ЕС в областта на правосъдието за 2018 г., българското административно правораздаване е на трето място по бързина на производствата от 28 страни членки, като преди нас са Литва и Естония. Продължителността на производствата е сред основните показатели за ефикасността на правосъдието и изразява времето изчислено в дни, което е било необходимо на съда да постанови решение на първа инстанция.
Още от първото издание на Информационното табло през 2013 г., българското административно правораздаване заема челна позиция и показва устойчива тенденция да е в първите пет по този показател. Така например по бързина на производствата по административни дела през 2014 г. България е била на пето място, през 2015 г. – второ, през 2016 г. – трето, 2017 г. – четвърто място.
За първи път тази година се представят данни за продължителността на производствата на всички съдебни инстанции по граждански и търговски съдебни спорове и административни дела.
По отношение на времето, което е било необходимо за решаване на административни дела на всички съдебни инстанции /за България са две – първа и касационна/ България отново заема престижното трето място, като преди нас са Унгария и отново Естония.
В България административноправните спорове се разглеждат бързо и качествено, което показва и традиционно доброто ни ситуиране по отношение на дела на приключените производства, изразяващ съотношението на решените спрямо новозаведените дела и ниския брой висящи дела в края на годината.
Какво представлява Информационното табло на ЕС в областта на правосъдието?
Информационното табло на ЕС в областта на правосъдието е сравнителен информационен инструмент, чиято цел е да помага на ЕС и държавите членки да подобрят ефективността на своите национални правосъдни системи, като им предоставя обективни, надеждни и сравними данни по редица показатели, свързани с оценката на качеството, независимостта и ефикасността на правосъдните системи във всички държави членки. Информационното табло предоставя информация за начина на функциониране на всички правосъдни системи въз основа на различни показатели, които са от общ интерес. В него държавите членки се разглеждат на равна основа, като не се цели насърчаване на конкретен вид правосъдна система.
Каква е методиката на Информационното табло на ЕС в областта на правосъдието?
При изготвянето на Информационното табло се използват различни източници на информация. Повечето количествени данни се предоставят от Комисията за ефикасност на правосъдието към Съвета на Европа (CEPEJ), с която Европейската комисия има сключен договор за провеждането на специфично годишно проучване.
Други източници на данни са: групата на лицата за контакт относно националните съдебни системи, Европейската мрежа на съдебните съвети (ЕМСС), Мрежата на председателите на върховните съдилища в ЕС, Евростат, Съветът на адвокатурите и правните общества в Европа (ССВЕ), Европейската мрежа по конкуренция (ECN) и др.